Peltieres fényképezőgép hűtés

Szerző: Kardos Zsolt
A hűtőelem első elgondolásban egy hűtődoboz készítéséhez volt szükséges, egy Canon EOS DSLR fényképezőgép hűtéséül szolgált.


A fényképezőgépet asztrofotózásra használom, és azért kell hűteni, mert a nyári melegben a kamera CMOS érzékelője hosszú exponálás után jelentősen felmelegszik, akár 35-40°C-ig is, ami zajos felvételeket eredményez. A fényképek jel/zaj arányának javítása érdekében hűteni kell a fényképezőgép érzékelőjét. A peltier elem áramfelvételét egy multiméterrel lemértem, 4A-t mutatott a műszer. A hűtődoboz egy alumínium házból áll, melyet 2 réteg 6mm-es polisztirolhabbal szigeteltem. A dobozon több lyukat kellett vágni, a fényképezőgép, illetve a kábelek miatt, így a doboz szigetelése nem volt tökéletes. A fényképezőgépet rögzítettem, és lezártam a dobozt. A kamerát számítógépről vezéreltem. A hűtődobozba egy kis digitális hőmérőt is szereltem, hogy tudjam mérni a belső hőmérsékletet. A peltier elem áramellátásáról egy 5A-es 12V-os hálózati adapter gondoskodott. A teszt elején, még kikapcsolt hűtésnél a belső hőmérséklet 26°C volt. Egy óra elteltével 17°C-ot csökkent a belső hőmérséklet [grafikon] majd, 80-90 perc elteltével 7°C-ot mutatott a hőmérő. A doboz azonban a mérete és súlya miatt nem volt alkalmas asztrofotózásra így egy másik típusú hűtést készítettem. A hűtőelemet kiszereltem a dobozból majd a hidegoldali hűtőbordát és ventilátort eltávolítottam, majd a peltier hideg oldalára egy alumínium lemezt erősítettem, ami a fényképezőgép burkolatának egy részét képes hűteni. Ez furcsának tűnhet, hiszen műanyag hővezető képessége nagyon rossz. De ez a burkolat közel van a kamera érzékelőjéhez, így ha minimálisan is lehűl a műanyag, akkor a szenzor is hűlhet.
Bekötöttem a kábeleket, majd jött a teszt. A teszt 3 részből állt:
-Először csak bekapcsoltam a fényképezőgépet és fél másodperces fotókat készítettem amiből kiolvastam a szenzorhőmérsékletet. 25 fokos külső hőmérséklet mellet a szenzor 26 fok volt közvetlenül bekapcsolás után hűtés nélkül. 5-10 perc alatt pár fokot melegedett, bekapcsolt állapotban fotózás és hűtés nélkül. Mivel tiszta hűtést szerettem volna mérni így kikapcsoltam a kamerát és megvártam hogy visszahűljön 26 fokra a szenzor.
-Bekapcsoltam a hűtést, és vártam egy órát. A hűtés alatt a kamera ki volt kapcsolva. Az 1 óra elteltével bekacsoltam a kamerát és csináltam egy fél másodperces képet amiből kiolvastam a szenzor hőmérsékletét, 11°C volt. tehát 1 óra alatt 15°C-ot hűlt a szenzor kikapcsolt állapotban.
-A teszt utolsó részében elkezdtem fotózni, folyamatosan bekapcsolt hűtéssel újabb 1 órán át. 5 perces sötét képeket készítettem 3 másodperces időközökkel. A szenzor elkezdett lassan melegedni, végül 20°C-on állt meg. Eddig hűtés nélkül, ha kint 22-24°C volt, fotózás közben a szenzor 35°C-os volt. tehát fotózás közben is megmaradt a 15°C-os különbség.
A technika hátránya, hogy csak a kihajtható kijelzőjű modelleknél működik (Canon 600D, 700D, 750D, …stb) Viszont nagy előnye hogy kicsi, könnyű, és egyszerű, gyorsan elkészíthető.






Vélemény, hozzászólás?