Támogatott diplomamunka – ELTE IK – Drón, quadcopter

Külön öröm ha házon belül fordulnak hozzánk szakmai segítséggel, hiszen jelenlegi kollégáink közül és az elektrobot blog és fórum régi alapítói is korábban az ELTE-n végezve óratartóként, később a szakmai fórumokon és bemutatókon rendszeres előadóként szerepeltek. Így kapcsolatot ápolunk a Mesterséges Intelligencia, Programozási nyelvek és a Robotika szakkörökkel, versenyzőkkel és diplomázokkal is.

A jelenlegi eléggé érdekes és modern projektet, egy 4 rotoros drónt (quadcopter) megalkotását támogattuk, amelyet teljesen nulláról egyedileg programozott sikeresen az ELTE IK hallgatója, mely robotok felhasználása ma már széles körű kereskedelmi forgalomban is, de itt a diskurzus lényege nem csak a teljes fizikai modellezés és vezérlés technikája, hanem az autonóm működés különböző módszertanokkal, valamint különböző mesterséges intelligencia algoritmusokat használva több ilyen robot kooperációja.

A projekt több program keretein belül azóta bemutatásra is került: Nyílt nap, Robotnap, Kutatók éjszakája

Támogatásként műszereket (oszcilloszkóp, logikai analizátor, szintillesztők) kölcsönöztünk, és a különböző fő szenzorokkal támogattuk a projektet, többek között először külön csatornás IDG szenzorokkal volt vezérelve, majd komplett 3-3 tengelyes IMU szenzorokkal (gyorsulás érzékelő és giroszkóp) úgy , mint az MPU6050, később pedig az MPU9250, így már magnetométert használva pontosabb tájékozódást biztosítva. Tájékozódáshoz infra és HC-SR04-es ultrahangos szenzorokat, valamint az elengedhetetlen GPS modul került felhasználásra, melyek a projekt során folyamatosan változtak, vagy bővültek, érintve az egyéb optikai szenzorokat is (pl. horizont detektáláshoz).

Szintén a projekt része lett egy saját maga által fejlesztett OSD menü a videó kommunikációhoz, melyet később már kereskedelmi forgalomban is kapható rendszer váltott fel.

Vélemény, hozzászólás?